Βασικός στόχος του νέου πλαισίου είναι, όχι μόνο η διασφάλιση της ευζωίας όλων των ζώων, αλλά και ο περιορισμός του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων, μέσω ενός νέου αποτελεσματικού συστήματος υιοθεσίας και μέσω ενός νέου πλαισίου αναπαραγωγής με κανόνες.
![?](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t92/2/16/1f539.png)
Δημιουργούμε το Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς.
![?](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t92/2/16/1f539.png)
Αυστηροποιούμε το πλαίσιο των ποινών για την κακοποίηση ή θανάτωση των ζώων.
![?](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t92/2/16/1f539.png)
Ενισχύουμε τους Δήμους με κονδύλια, προκειμένου να επιτελέσουν πιο διεξοδικά το έργο που τους αναλογεί.
Γιατί ο πολιτισμός, οι αξίες και η ηθική διαφαίνονται από τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τους πιο αδύναμους, όσους δεν έχουν φωνή, αλλά έχουν ζωή και δικαιώματα σ’ αυτή…